Az első klip alapján itt is számíthattunk némi rejtvényre, nem is történt másként. Javíts ki minket, ha tévedünk, de a mi megfejtésünk a következő lenne:
A világunk különböző generációkból áll, egymás mellett, egymással kölcsönhatásban állva. Bár jobb, ha magunk irányítjuk az életünket, de akarva-akaratlanul is a többiek, az eltérő generációk befolyásolnak minket, és ami fontos, tanulunk tőlük, legyen az fiatalabb vagy idősebb nálunk. Ezekből az apró mozaikdarabkákból tudunk összeállni, így tudunk egésszé válni egyénileg is.
Amang: Ezzel a bevezetővel össze is foglaltátok a dal eredendő üzenetét! A „Barátom, ne feledd, a rendező te vagy!” kulcssor pontosan azt jelenti, hogy nyavalygás és másokra mutogatás helyett vedd kezedbe az életed kormányát, hisz mindenki a maga szerencséjének kovácsa a gondviselés vagy felsőbb hatalom szabta tér-idő sávban. Az élettapasztalataink, megéléseink, minden öröm és bánat, netán ideiglenes kiégett zombi -közöny mind az értékteremtő és hagyományozó lelki „feljebb jutást” hivatott szolgálni. Persze nincs mese, ez a „feljebb jutás” csakis önmagunkon át, belülről lehetséges, ha eljutunk odáig, hogy erre méltók legyünk. Kiterjesztve pedig ezt a meggazdagodott minőségi lelki tartalmat, kapcsolódhatunk igazán a fiatalabb és idősebb generációkhoz, a régi-új nemzedékekhez. Mert valahogy összetartozunk. Nyitottan, befogadó- és átadókészen, cirkulációban („Égig érünk, hogy aztán lecsússzunk…”), egységben, egymás és saját hibáinkból tanulva. A dal kiemelt nemzedéke, központi magva a Vadiúj, vagyis a fiatal, felnövekvő „banda”. Nálam ők privilegizáltak. Előttük az élet. Ők a jövő. Ennyi. Gondolom, nem kell magyaráznom az okát, meg hogy mennyi minden múlik például egy tinédzser lelkivilágának pozitív fényben tartásánál. Mint ahogy én is tükröt tartok magamon keresztül nekik a dalokban, a dalszövegekben és kendőzetlenül beszélek a hibáimról, az önpusztítás ostobaságáról, lelki-demenciáról, stb. A jó dolgok mellett persze. Preventív jelleggel. Mert, ha már egy fiatalnak is segítek ezzel, aki épp megzuhant és rossz passzba került, már megérte. Teszem ezt más platformokon is, ahol járok-kelek az országban vagy külföldön a munkám során, például jógaoktatóként. Legyen az nyári gyerektábor, vagy fiatalkorúak börtöne, vagy akár menekülttábor. Szolgálatot végzek és képzeljétek, még az otthonom is el-eléregetem néhány apró villanásnyira így magamban!
Forrás: Amang Facebook oldala |
Amang: Kriszti, ez a vonulat is jelen van a dalban! Szerintem egy jólelkű, tisztességes és becsületesen megöregedett néni a kertből tisztában van azzal, hogy valójában mennyit is számít a szava, annál, akinél ez meghallgatásra talál és elgondolkodtatásra sarkall. Az hogy egy fiatal lendület és vadorzó vérmérséklet látszólag figyelmen kívül hagy mondjuk egy tanácsot vagy épp aktuálisan le is szarja, az a dolgok jól bevált rendje. Semmi gond nincs ezzel.
MP: Ha már a generációknál tartunk, hogyan látod jelen világunkban a különböző korosztályokat, mit hiányolsz belőlük (belőlünk :) )?
Amang: A bevett társadalmi haszontalan klisék elleni harcot hiányolom, az értelmetlen tekintélyelvűség ledöntésére irányuló punk-mozgalmat és könnygázban is egymás iránti kitartást hiányolom. Másik oldalról a tisztelet és alázat jelenlétét hiányolom akkor, amikor annak helye van, a belső érzet kifinomult hiányát, hogy annak mikor van épp helye. Meg a közöny közömbösítését hiányolom. Meg a határok ledöntését hiányolom. Meg a józanságdíler-képzőt hiányolom. Meg az állhatatosságot, hogy rendbe hozzuk a dolgokat. Meg a megbocsátást. Az önkritikát. A kurva egy helyben toporgás felszámolását. Meg a Heim Pál kórház mentőhelikopter parkjának gyarapítását. Meg a könyvtárak restaurálását hiányolom. Meg az árvák kiemelését. Meg a kis- és nagycsaládok kirekesztő, összezáró sznob politikája elleni fricskát is hiányolom. Pedig bekaphatnák! Meg a hálát hiányolom, hogy itt épp nincs háború. Mert amíg ezt kimondtam, esélyes például, hogy meghalt két-három kurd peshmerga nő a közeli hegyekben. Meg ilyenek...
Forrás: Amang Facebook oldala |
Amang: Andris jó barátom, persze minden lehet! Elvileg ír egy Amang-dalt ő is, tavaly december óta írja, de még nem hallottam belőle egy kósza, kanyi hangot sem, azért optimista vagyok... :) Itt ragadom meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjak mindenkinek, aki baráti alapon segíti a zenei munkám, amit március idusán egyedül kezdtem el, különösen a Vadiúj Nemzedékek dalszerzőjének, Zombori Norbinak, aki egyébként a napokon belül megjelenő új Amang-klip, a ’Sorsjegyesem’ zenei szülőatyja is, továbbá Hibsch Sándornak, aki az első 3 videóm (Szabad az Á, I’m Not Like Everybody Elve, SamSara) zenei újragondolója.
MP: Ha nem haragszol meg, a téma miatt több dal is eszünkbe jutott: Illés - Ne gondold! (“Meg, hogy: ne gondold, ó, ne, hogy tied a világ!!”), Aradszky - Nem csak a 20 éveseké a világ, No Thanx - Egy másik nemzedék. Ezeket nézve talán még a másodikhoz áll legközelebb a dalod gondolata, bár korántsem annyira könnyed változat, mint Aradszky László örök slágere. Mit gondolsz ezeknek a daloknak az üzenetéről?
Amang: Szuper párhuzamos világok, tudod én is terpeszben állok! Az Illés dalra reflektál is a Vadiúj Nemzedékek konkrétan, a No Thanx-szerzeményt nem ismerem, de ezt miattatok orvosolni fogom, az Aradszky-örökzöld meg nem véletlenül örökzöld, a Vadiúj Nemzedékek meg nem véletlenül Amang-dal és nem véletlenül nem mulatómajmos, muzsikatévés szemfényvesztegetős.
MP: Köszönjük a válaszokat!
Szeptember 20-án Amang-élő-szerzői-est, egy szál zongora kíséretében! Részletekért látogassatok el Amang Facebook oldalára: https://www.facebook.com/amangmusic/